top of page

Profil

WIERZBICE

Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa swoją działalność w Wierzbicach rozpoczęło w 1945 roku. Wtedy to, siostry wraz z 25 dziećmi - sierotami jako repatriantki, po wysiedleniu z kresów Wschodnich, przybyły na Ziemie Odzyskane. Początkowo osiedliły się w niewielkim budynku w Gniechowicach w powiecie Wrocławskim, a następnie po krótkim czasie przeniosły się wraz z sierotami do parafii w Wierzbicach, na prośbę proboszcza tej parafii Ks. Józefa Myszczyszyna. Zamieszkały tu w poniemieckim, bardzo zniszczonym przez wojnę budynku, który przydzielił im wójt gminy w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym (październik,1945r.) 

Początki były bardzo ciężkie, gdyż przeznaczony budynek został zupełnie zdemolowany, Brak w nim było szyb i najniezbędniejszych sprzętów, tak że dzieci pewien czas spały na podłodze. Dzięki społeczeństwu, na czele z Ks. Proboszczem i byłym Sołtysem, zajęto się potrzebami Zakładu, tj. umeblowaniem i pościelą, itp. Natomiast Siostry zajęły się uporządkowaniem, wynoszeniem gruzu, tak że w krótkim czasie Zakład zmienił swój wygląd. Jak piszą kroniki Zgromadzenia "zawrzało w nim jak w ulu, gdyż jego przyprowadzenie do porządku zaczęło powiększać liczbę dzieci przybywających z różnych stron". Już w 1946 roku Siostry utworzyły Ochronkę - Sierociniec, który w 1950r., przejęło Zrzeszenie Katolików - Caritas", zmieniając nazwę na Dom Dziecka. Od 1961 roku przekształcono Dom Dziecka na: Zakład Leczniczo - Wychowawczy dla dzieci kalekich. 

kabel

Usługi

  • świadczenie opieki specjalistycznej lekarskiej 

  • całodobowa opieka pielęgniarska

  • stała, intensywna rehabilitacja

  • świadczenie usług psychologa

  • leczenie farmakologiczne

  • pełne wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia 

  • terapia zajęciowa

  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia

Pracujemy:
kolorowe linie
WIERZBICE
link

Oferta

Zakład przyjmuje dzieci i młodzież niepełnosprawną z całej Polski, których stan zdrowia, niepełnosprawność ruchowa, wymaga stałej i fachowej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Decyzję o przyjęciu do zakładu podejmuje dyrektor zakładu w porozumieniu z lekarzem zakładu. Zakład Opiekuńczo - Leczniczy dla Dzieci w Wierzbicach dysponuje 50 miejscami dla dzieci i młodzieży, w wieku od 6-ściu m-cy do 18 lat (w przypadku realizowania nauki szkolnej w Liceum Ogólnokształcącym - do czasu ukończenia edukacji). Dzieci i młodzież mają zapewnione leczenie i naukę szkolną w Niepublicznym Ośrodku Wychowawczym.

Dokładamy wszelkich starań, aby Zakład ten był ich DOMEM, do którego będą mogli powracać, jak do rodzinnego domu, na okres świąt i z okazji innych okoliczności. Każdego roku tzw. „byli wychowankowie” spędzają z nami święta, a także odwiedzają nas w ciągu roku. 

Dodać jeszcze należy, że jest to jedyny w tym rejonie zakład opiekuńczo-leczniczy tego typu, która zapewnia tym dzieciom i młodzieży, całodobową opiekę medyczną, codzienną rehabilitację oraz (na miejscu) naukę szkolną w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, do czasu ich ukończenia.

WIERZBICE
link

Kontakt

NIP : 897-11-79-649

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci

Wierzbice, ul. Lipowa 44

55-040 Kobierzyce

link

Galeria

bottom of page